Prisjećanje na Lajku

Danas se prisjećamo Lajke ❤

“Na današnji dan 1957. godine, kao žrtva jednog nepotrebnog eksperimenta, preminula je kujica Kudrjavka, koja je u povijest ušla pod imenom Lajka, kao prvo zemaljsko biće ikada lansirano u svemir. Svega mjesec dana nakon lansiranja
Sputnjika 1, prvog umjetnog satelita u svemiru, sovjetski je državni vrh poželio učiniti nešto još spektakularnije i tako obilježiti godišnjicu Oktobarske revolucije. Sovjetski znanstvenici nisu bili dovoljno pripremljeni
za ovakav pothvat te je Lajka već unaprijed bila osuđena na tegobnu smrt.
Eksperiment je navodno trebao pokazati da živi organizam može izdržati let u svemir i bestežinsko stanje – što se moglo dokazati i na puno bezopasniji način. Lajka je bila lutalica, mješanac sibirskog haskija, a znanstvenici su je uzeli jer su vjerovali da je već
navikla na ekstremne uvjete. Prevarili su se, u svemiru je izdržala svega par sati, umrla je zbog pregrijanosti satelita (kojemu je otkazao sustav hlađenja).
Bila je priključena na aparate koji su pratili rad njezinog organizma i let je doživjela izuzetno stresno (puls od 240 otkucaja u minuti neposredno nakon lansiranja očiti je dokaz te tvrdnje). Sovjetske su vlasti kasnije izdale lažno
priopćenje da je Lajka poživjela nekoliko dana i da su je eutanazirali kako se ne bi mučila. Sputnjik 2 se nešto kasnije raspao u orbiti, zajedno s ostacima nesretne kujice.”

 

PODIJELI

Za udomitelje

Udomili ste psa, što sada?

Kako upoznati psa sa mačkom

Pas me ne sluša

Štene mi grize sve po kući

Nema odaziva na opoziv

Pas postaje agresivan

Zašto kastrirati psa?

Sponzori

Purina

Donatori

Matis-Pet

Partneri

JARUN Obrt za čuvanje pasa

© 2018 Udruga za dobrobit i zaštitu životinja Indigo